Archiv rubriky: Konstrukce
Tuning dětské sekačky
Sekačkáááááá….. malý kluk je tímhle strojem doslova posedlý. Jasně ta opravdická asi není nejlepší hračka. Ale je tu jarní akce v Lidlu a v ní super plastová hračka-sekačka. Barvy super, lehká, omyvatelná, ale má jednu vadu – nevrčí.
Je čas pro tvořivého tatínka.
Stativ na mobil
Tak se mi nějak zdála videa natočená na mobil jakási roztřesená.
Jasně postavit mobil na stativ – to je řešení. Nakonec to byla celkem trivialita, zkombinoval se držák do auta a mini stativek s ohebnými nožkami, kousek dřevěného hranolku a 4 vrutíky.
Více fotky. (taky se pokusím o nějaký časosběr, ale to chce kousek přípravy…)
Promítací plátno
Plátno je původně určení na venkovní reklamní banery.
Konstrukce je z dřevěných latí a drobného spojovacího materiálu.
Kolíky jsou z pozink roxorů na které je v horní části navařena matice cca M10 – M12
Plátno je upnuté mezi dvě latě které jej napínají. Celé je to možné sbalit do obalu o průměru cca 20-25cm a délce 2,4m.
I když jsou stojny asi příliš slabé, tak jako celek to přežilo i celkem větrný večer, bez větších problémů.
Odlučovač prachu před vysavač
Návod:
1 kýbl od malty (cca 20l)
2 hadice od vysavače
1m HT odpadní trubky cca 30mm
1 HT 90° koleno 30mmFotky řeknou vše, požere to max 30-45minut. Materiál byl skladem, odhadem tak do 100,-.
Nabíječka Li-on z CDMA modemu
Jde vlastně jen o malý trik, k původní Li-on baterii je paralelně připojen nabíjený článek. Na modem ADU 630WH je akumulátor připojován jako bateriový klip, ten stačilo jen otevřít a na přívody k akumulátoru připojit další vodiče. Na druhých koncích drátků jou udělány z cínu kapičky coby kontakty pro nabíjení
Tímto způsobem se podařilo probudit lionové akumulátory, které vestavěné nabíječky již nebraly.
Web Cam dalekohled
V optice celkem plavu, ale udělat si dalekohled mě celkem lákalo, nakonec se to ukázalo jako docela snadné.
Použil jsem 0,5MPx kameru za 80,- z Tesca, z kousku novodurové trubky cca 40mm v průměru jsem vyrobil nástavec. Pomocí elektrikářské pásky jsem to připojil k starému 135mm objektivu, pomocí posouvaní odstrojených vnitřností kamery (bez optiky) v novodurovém nástavci jsem našel místo, kdy je obraz ostrý. Celá soustava je fixována ke špalíku s vloženým stativovým závitem tak, aby to celé šlo upnout na stativ. Optický výkon byl nakonec pro mě velkým překvapením, viz ukázky.
Obr1: Upevnění na stativu
Obr2: Pohled do zahrady
Obr3: Pohled do zahrady se zvýrazněním snímaného detailu
Obr4: Obraz v dalekohledu
Obr5: Foto Měsíce ze stativu asi na 5. pokus
Stolní pila z maflíka
Samotná konstrukce je vůbec hrozně stará, jenom pro letošní vánoce vznikl reborn pro mého otce. Stolek jsem použil co jsem měl původní a do něj jsem vpasoval nového mafla.
Ten můj původní po několika letech trápení umřel – rozsypaly se převody.
Jako součást dárku byl následující návod:Stručný-návod-ke-stolní-pile-SPJM
Projektor – finále
Chtěl jsem zkusit DIY projektor jako schůdná a eko varianta se jevilo využít projekční jednotku z Meotaru a místo slidů položit na ní vhodný display. Ani Meotar se nakonec nevyhnul úpravě a tak popis dále rozdělím na 2 části.
1. Meotar – kousek z Aukra za cca 1500 Kč, byl trochu olezlý, ale jinak OK. Při testech se přišlo na to, že projekční žárovka 400W má uvolněné natmelení jednoho vývodu. Svítila, ale bylo jasné, že to není na dlouho. Padlo rozhodnutí neshánět předraženou žárovku ale vyměnit zdroj za výbojku. Našel jsem pěkný návod na přestavbu na http://www.media4u.cz/mm012007.pdf, kterým jsem se volně inspiroval. Použil jsem zapalovač a tlumivku Layrton pro 150W halogenidovou výbojku, jako výbojka byla nakonec dostupná Osram HQI-TS NDL, která se dala do mírně upravených (rozšířených) držáků původní žárovky. Vše fungovalo, pouze mně vadila hlučnost původních ventilátorů. S ohledem na hlučnost, jsem je oba v první fázi jedním nahradil standardním 120mm ventilátorem z PC zdroje. Napájení bylo z miniaturního trafa 10V st cca 5VA zatím graetz a konda. Hlučnost se sice zlepšila, ale celá projekční plocha byla dost teplá. Původcem tepla bylo nakonec špatné proudění vzduchu v krabici, jelikož bez většího rozboru jsem ventilátor nasměroval tak aby výbojku ofukoval, nicméně konstrukce krabice byla opačná. Řešení nakonec bylo osadit 2 stejné 120mm ventilátory zapojené do série. Díky polovičnímu napětí klesly otáčky a tím i hluk, při správném toku vzduchu bylo také chlazení dostatečné. Dále ještě byla rozebrána optická hlava a po odborném zásahu muselo v ní být vyměněno i zrcadlo. Původní totiž mělo odrazovou vrstvu napařenou z líce a tak jsem jí vyčistil skrz naskrz. Celé vyčištění přineslo razantní zvýšení světelného výkonu.
2. LCD panel – s ohledem na rozměr projekční plochy a dostupnost byla jasná volba 15″ monitor s rozlišení 1024*768. První rozebraný Dell neměl vhodnou konfiguraci elektroniky na zadní stěně. Jako další šel Fujitsu-Siemens a to už šlo. V hliníkovém plechu zad byl vyříznut otvor, že z nich zbyl prakticky rámeček. Při dalším laborování byly odstraněny téměř všechny vrstvy rozptylovacích folií. Elektronika byla přetočena a umístěna bokem. Napájecí zdroj byl pouze namontován na základnu bez dalších úprav. Po odzkoušení byla celá elektronika překryta krytem vyrobeným z nepotřebného nářaďového kufru. V něm jsou také otvory k mikrospínačům z původní ovládací lišty. Provoz: v praxi se ukázalo, že celá konfigurace je použitelná jenom má dva mínusy velikost nestabilita řešení volně položeného LCD panelu na promítací desce a světelný výkon, kdy není možné použití za denního světla v exteriéru.
Obr1: Ukázka promítání
Obr2: Ukázka promítání
Obr3: Ukázka promítání
Obr4: Celkový pohled na sestavu LCD + projektor
Obr5: Projektor v akci
Obr6: Sejmuta horní Fresnelova čočka
Obr7: Vnitřní uspořádání projektoru
Obr8: Detail ventilátorů
Obr9: LCD panel
Obr10: Vnitřek elektroniky LCD
Obr11: Detail elektroniky
Lie detector 3000
Celé to vzniklo jako sranda dárek pro kolegu k narozeninám. Vyšlo to z videa: https://www.youtube.com/watch?v=ruRv1YU99-I.
Konstrukce je triviální časovač 555 a přímo na výstup připojený reproduktor. Napájení ze 3 tužkovek přímo pospájených k sobě. Skrytý vypínač připojuje napájení
Obr1: Krabička je vzata z nějakého pořadače, snad ADK, kablík s vypínačem je z PC, mřižka z PC ventilátoru.
Obr2: Dno z kartonu, baterie, kousek univerzálního plošňáku.
Led osvětlení 3
Zase ty ledky…
Měl jsem v lampičce místo reflektorové 20W žárovky ledkovou, tuším patice MR16, cca 1,5W. Potvora byla nějaká laciná osazená celkem obyčejnými 5mm ledkami no a taky to s ní dopadlo…. Ani ne po půl roce začala část ledek mrkat. Protože to bylo celé vlepené do skleněného reflektoru, už jsem jí viděl v v popelnici, tedy v ekodvoře.
Nedalo mi to opatrně jsem ve svěráku jsem rozprasknul skleněný reflektor a vydoloval kruhový plošňák, zhora LED, zdola maličký grétzák, dva kondy a SMD odpory pro každý pásek o 3 LED. Vypájel jsem všechny LED z vadného pásku a pomocí knoflíku CR2032 je otestoval – 2 svítily, jedna ani ťuk. Tak šla. Zpátky jsem vše zapájel, vadnou jsem nahradil a bylo hotovo. Nakonec jsem to celé vestavěl pomocí oboustranné lepící pásky do jiné lampičky, kde pro změnu byla vypálená patice.
Tak to jen tak pro inspiraci, že není nutné všechno hned zahodit….