Projektor – finále
Chtěl jsem zkusit DIY projektor jako schůdná a eko varianta se jevilo využít projekční jednotku z Meotaru a místo slidů položit na ní vhodný display. Ani Meotar se nakonec nevyhnul úpravě a tak popis dále rozdělím na 2 části.
1. Meotar – kousek z Aukra za cca 1500 Kč, byl trochu olezlý, ale jinak OK. Při testech se přišlo na to, že projekční žárovka 400W má uvolněné natmelení jednoho vývodu. Svítila, ale bylo jasné, že to není na dlouho. Padlo rozhodnutí neshánět předraženou žárovku ale vyměnit zdroj za výbojku. Našel jsem pěkný návod na přestavbu na http://www.media4u.cz/mm012007.pdf, kterým jsem se volně inspiroval. Použil jsem zapalovač a tlumivku Layrton pro 150W halogenidovou výbojku, jako výbojka byla nakonec dostupná Osram HQI-TS NDL, která se dala do mírně upravených (rozšířených) držáků původní žárovky. Vše fungovalo, pouze mně vadila hlučnost původních ventilátorů. S ohledem na hlučnost, jsem je oba v první fázi jedním nahradil standardním 120mm ventilátorem z PC zdroje. Napájení bylo z miniaturního trafa 10V st cca 5VA zatím graetz a konda. Hlučnost se sice zlepšila, ale celá projekční plocha byla dost teplá. Původcem tepla bylo nakonec špatné proudění vzduchu v krabici, jelikož bez většího rozboru jsem ventilátor nasměroval tak aby výbojku ofukoval, nicméně konstrukce krabice byla opačná. Řešení nakonec bylo osadit 2 stejné 120mm ventilátory zapojené do série. Díky polovičnímu napětí klesly otáčky a tím i hluk, při správném toku vzduchu bylo také chlazení dostatečné. Dále ještě byla rozebrána optická hlava a po odborném zásahu muselo v ní být vyměněno i zrcadlo. Původní totiž mělo odrazovou vrstvu napařenou z líce a tak jsem jí vyčistil skrz naskrz. Celé vyčištění přineslo razantní zvýšení světelného výkonu.
2. LCD panel – s ohledem na rozměr projekční plochy a dostupnost byla jasná volba 15″ monitor s rozlišení 1024*768. První rozebraný Dell neměl vhodnou konfiguraci elektroniky na zadní stěně. Jako další šel Fujitsu-Siemens a to už šlo. V hliníkovém plechu zad byl vyříznut otvor, že z nich zbyl prakticky rámeček. Při dalším laborování byly odstraněny téměř všechny vrstvy rozptylovacích folií. Elektronika byla přetočena a umístěna bokem. Napájecí zdroj byl pouze namontován na základnu bez dalších úprav. Po odzkoušení byla celá elektronika překryta krytem vyrobeným z nepotřebného nářaďového kufru. V něm jsou také otvory k mikrospínačům z původní ovládací lišty. Provoz: v praxi se ukázalo, že celá konfigurace je použitelná jenom má dva mínusy velikost nestabilita řešení volně položeného LCD panelu na promítací desce a světelný výkon, kdy není možné použití za denního světla v exteriéru.
Obr1: Ukázka promítání
Obr2: Ukázka promítání
Obr3: Ukázka promítání
Obr4: Celkový pohled na sestavu LCD + projektor
Obr5: Projektor v akci
Obr6: Sejmuta horní Fresnelova čočka
Obr7: Vnitřní uspořádání projektoru
Obr8: Detail ventilátorů
Obr9: LCD panel
Obr10: Vnitřek elektroniky LCD
Obr11: Detail elektroniky